Sunday, December 12, 2010

Is it worth it?

Many of you know that recently our family started doing a paper route. Since I would much rather have bamboo jammed under my fingernails than to get up at 4:00am every morning, I have been continually asking myself if it is worth it. Well, I now have my answer.

I had the opportunity to take the girls out for dinner at Wendy's the other night. We stepped up to the counter to order our meals and surveyed the choices. After ordering each individual meal, Savanna looked up at me and said. "How much was my meal?". I replied, " Oh, about $6.00". She looked back at me and commented, "That's about two days worth of doing the paper route". A grin came to my face because I realized that she had just learned how much a dollar was worth. So, now, when we are about to spend some money, I ask Savanna how many days of paper route would it take to pay for it.



Yep, just for that one lesson, it has been worth it.

1 comment:

Melinda said...

UGh.. so it takes 4am to teach them that lesson. I wait until another way appears.

You are a good day. A little nuts.......but GOOD.